|
2018 szeptember
Talán kezdek végre visszatalálni a régi önmagamhoz, ezt bizonyítja, hogy az idei ősz első hónapjában 5 könyvvel ismerkedtem meg és végre nem éreztem halványan sem azt a ",uszáj olvasni" érzést, ami valamiért a nyaramat jellemezte. Ezt jó jelnek vettem, s igyekeztem pozitívabban szemlélni a felhozatal, majd aszerint dönteni, melyik fogott meg jobban. Emiatt sok Moly.hu-s kihívást elbuktam, amik év elején még sokkal fontosabbnak tűntek, ám inkább azt tartom fontosnak, hogy újra megszeressem ezt az elfoglaltságot, mint a virtuális plecsnik gyűjtését.
Szeptemberben tehát ez a Top5 lett a befutóm:
5. P. C. Harris - Újrajátszás
Kiadó: Álomgyár
Kiadás éve: 2017
Címkék: NA, romantikus, jégkorong
"A feltörekvő jégkorongos, Zack és a visszahúzódó Melanie, tökéletes álompárnak tűnnek. Ám a lány élete egy nap fenekestül felfordul, amikor hirtelen elveszít maga körül mindenkit, aki fontos volt számára. Beleértve Zacket is. A fiú egy profi szerződéssel a zsebében elutazik és ezzel darabokra töri a lány lelkét. Ekkor Melanie úgy dönt, hogy ő is maga mögött hagyja Kanadát, és egészen New Yorkig menekül.
A sors azonban úgy hozza, hogy évekkel később újra találkoznak, de az egymásra találás nem úgy sikerül, ahogy azt a lány megálmodta. Ehelyett egy titkokkal teli viszonyba bonyolódnak.
Vajon elég erős a kapcsolatuk, hogy túlélje a titkokat? Összeférhet a profi hokisok élete a szerelemmel? Te mire lennél képes, hogy megtartsd a szerelmedet?"
Egy kihívás miatt tettem fel a várólistámra és aztán néztem csak meg jobban, miről is szól, de továbbra is tetszett, hát megszereztem. Fülszöveg alapján pontosan beleillik az elképzeléseimbe, meg nagyjából az ízlésemet is tükrözi, az olvasás utáni élményem azonban inkább negatív volt, mintsem jó, kissé csalódott vagyok.
Két nagy erőssége van ennek a könyvnek:
- Nem sorozat, tehát nem nyújtják tovább, mint a rétestésztát, hanem egybe belesűrítettek mindent.
- Olyan sportágat emel ki, ami ritkaság, hiszen nem foci, nem baseball, hanem jégkorong, ami amúgy is érdekel, mint sport, de így adott egy kis pluszt az egészhez, amiért legalább kedvelhettem.
Összességében ugyanis ez egy katasztrófa-regény, szerintem, ami nemhogy sablonos, de se eleje, se vége és a mondanivalót is kifelejtette belőle az írónő. Hiányzott a különlegesség, valami, amiért megfogja az embert, ami után némi elégedettséggel legalább teszi le a könyvet és nem azzal az érzéssel, hogy ha saját példány lenne, lehet az ablakon át kihajítva vagy a falhoz csapva végezné.
Csalódott vagyok miatta, elkeseredett és némiképp bosszús. Tudtam, hogy nem várhatok el tőle túl sokat, ám a minimumot sem teljesíteni, pláne úgy, hogy nem kezdő írónő munkája...
4. Kirsty Moseley - Álmaim őrzője
Kiadó: Könyvmolyképző
Kiadás éve: 2018
Címkék: romantikus, YA, váltott szemszög
"Volt egyszer egy lány.
És egy fiú.
Meg egy ablak.
Amber Walkert és a bátyját, Jake-et bántalmazza az apjuk. Egy éjszaka Jake legjobb barátja, Liam észreveszi a zokogó Ambert, és bemászik a szobája ablakán, hogy megvigasztalja. Ezzel kezdődik szeret/nem szeret-kapcsolatuk, ami meghatározza a következő nyolc évet. Liam mára magabiztos csajozógép lett, aki egyetlen csaj mellett sem tud kikötni, még sohasem volt igazi barátnője. Amber máig nem dolgozta fel a bántalmazó apjától elszenvedett lelki sebeket. Ő és Liam bizarr párost alkotnak. A kapcsolatuk mindig is viharos volt. De mi történik akkor, ha Amber egyszer csak máshogy tekint a bátyja legjobb barátjára? És mit szól a túlféltő báty, amikor megtudja, hogy a húga és a barátja egyre közelebb kerülnek egymáshoz?"
Nagyon sokan várták ezt a könyvet és még többen voltak érte odáig, meg vissza, ami tapasztalataim szerint azt jelenti esetemben, hogy vagy egyáltalán nem vagy kevésbé fog megfogni, mint a tömeget. Most mit mondjak? Bejött, megint.
Egyrészt ez kategóriát tévesztett a kiadónál, a vörös pöttyöcske a bal oldalon sokkal inkább lehetne rubin pötty, mert ez számomra több NA jelenséget tartalmazott, mint ifjúsági romantikát. Ami a nagy egészről tömören megfogalmazódott friss élményként a fejemben: Valami itt nagyon nem jött össze.
A karakterek sablonosak, kivéve talán Ambert/Angyalt, akin képtelenség kiigazodni és igazából csak azt tudom róla elmondani, hogy irritáló személyiség az összes hisztijével együtt csaptam volna tarkón többször is. Az ő kis romámca nevetséges, a 340. oldal környékére tett „csattanó” kisebb röhögőgörcsöt váltott ki belőlem. Mégis mi a fenének kellett? Meg, hogy a fenébe gondolták? Ennyi sületlenséget, éretlenségük kismillió példáját még egy másik könyvben sem láttam. Nem tett le semmi újat az írónő az asztalra, és amit papírra vetett azt is felesleges volt.
Azt kell mondjam, bármennyire igyekeztem változtatni ezen útközben is: ez egy borzalmas élmény volt.
3. Laurell K. Hamilton - Árnyak csókja (Merry Gentry 1.)
Kiadó: Agave
Kiadás éve: 2007
Címkék: fantasy, alakváltó, romantikus, erotikus
"Meredith Gentry az Amerikai Tündér Hercegnő. Jelenleg azonban Los Angelesben dolgozik természetfeletti ügyekre specializálódott magándetektívként. Nagynénje, a Levegő és Sötétség Királynője egy napon érte küldet, és Merry akarata ellenére hirtelen ismét az események sűrűjében találja magát.
A feladat egyszerű: élveznie kell a leggyönyörűbb, halhatatlan férfiak társaságát. Siker esetén jutalma a korona és az élete. Kudarc esetén a halál…."
Ez a sorozat régóta ért már a listámon. Hamilton másik sorozatát, Anita Blake-kel a főszerepben kedvelem, ebben is találtam pár dolgot első ránézére is, ami tetszett, de valamiért mindig inkább arrébb toltam, mint elővettem volna az első részét. Most változtattam ezen.
Ami nagyon tetszik benne, az a tündéres vonal. Ritkaság, miközben a vámpírok, boszorkányok, vérfarkasok, angyalok és társaik sokkal több szerephez jutnak. Az egész tündérvilág egyedisége megfogott, még nem találkoztam hasonlóval sem, ám az írónő másik sorozatát figyelembe véve, meg sem lepett, mennyi mindent tud kitalálni, ha beindul a fantáziája.
Ami azonban átbillentette majdnem rossz irányba, az a túlontúl fűtött jelenetek sokasága, amiknél ismét érvényesülne az az elv, hogy a kevesebb néha több. Egy idő után inkább zavart, mint tetszett, hiába nem ismételte önmagát egyik sem.
Ez egy ütős sorozat lesz, úgy érzem, jó irányba haladunk, még ha a beveztő rész nem is aratott nálam elsöprő sikert. A folytatásokra minden esetre benevezek. ;-)
2. Szepes Mária - Pöttyös Panni az óvodában (Pöttyös Panni 2.)
Kiadó: Édesvíz
Kiadás éve: 2002
Címkék: illusztrált, mese
"Szepes Mária Pöttyös Pannija és pajtása, a komiszkodó Péterke, régi ismerősei a gyerekeknek, felnőtteknek. A fenti kötet- mely negyedik kiadásban jelenik meg – a két gyerek első óvodás élményeiről szól, egy kedves, vidám óvó néniről, egy állatkerti látogatásról, egy bizonyos Másholországról és még sok mindenről, ami minden óvodás gyerekkel megtörténthet. F. Győrffy Anna színes, meleg tónusú illusztrációi még közelebb hozzák ezt a derűs, gyerekeseményekben gazdag világát a kicsinyekhez."
Kisgyerek koromban több része is kezembe került ennek a sorozatnak, nagyon szerettem a rajzokat, meg úgy az egészet. Egy könyvtári program alatt akadt ismét a kezembe közülük, gondoltam, ez egy jel, ideje ismét belepillantani.
Rengeteg emléket idézett elő ez a pár oldalas mese, jó érzéssel töltött el Panni óvodai kalandjait olvasgatni. Különösen szeretem az apró konfliktusokat, a hétköznapi problémákat, amiket egy kisgyerek megélhet és azt, ahogy megoldják azokat. Valódinak és hitelesnek hat, emiatt kézzelfoghatóbb az egész. Kisebb korban, nagyobbra nőve ugyanolyan élményt tud nyújtani, remek nosztalgia-alap.
1. Évelyne Brisou-Pellen - A Holdisten haragja (Papyrus 2.)
Kiadó: Egmont-Hungary
Kiadás éve: 1999
Címkék: illusztrált, mese, Egyiptom
"A könyv az egyik hazai kereskedelmi televíziós csatornán vetített azonos című rajzfilm alapján készült, amelynek főhőse Papyrus, az ókori Thébában élő fiatal halászfiú. Nevét arról a papirusztekercsről kapta, amelybe belecsavarva szülei kitették a Nílus partjára, ahol egy gyermektelen halász megtalálta. A fiú nemcsak egyszerű halász, hanem a fáraó lányának Théti hercegnőnek a barátja, akit arra szemeltek ki az Istenek, hogy szembeszálljon a gonosszal. A Gonosz, Széth főpapja képében jelenik meg, aki azon mesterkedik, hogy megkaparintsa a trónt. De Papyrus leleplezi az álnok főpapot, akire maga a Holdisten sújt le. A történet helyszínéül szolgáló ókori Egyiptom történelmében, szokásaiban stb. segít eligazodni a kötetvégi „kislexikon” (Papyrus megmagyarázza.). A történetet a rajzfilmből vett képek illusztrálják."
Általános iskolába jártam még, alsós éveimet töltöttem, szóval nem ma történt, amikor rokonlátogatás alatt betértünk egy nagyobb áruházba és ott megláttam ezt a könyvecskét. Akkor ez nagy divat volt, ezért is lehetett mázlim, kaptam mellé egy mappát is, amit szintén a mai napig megőriztem. A tv-ben is folyamatosan néztem, szóval meg volt a rajongásom tárgya abban az időben is.
Ugyan Egyiptomot nem ismertem, a kultúrájuk és úgy az egész távol állt tőlem, ez a mese azonban annyira elvarázsolt, hogy képes volt odaragasztani a kanapéra az első perctől az utolsóig. Sajnálom, hogy a könyvet nem olvastam korábban, ellenben nagyon örülök neki, hogy nem váltunk meg tőle, mert felnőtt fejjel igazi nosztalgia-bomba volt. Láttam magam előtt az egészet, még a hangokat is hallottam és rövidsége dacára egészen kikapcsolt, míg tartott a varázsa.
Szeretném megszerezni a többi részét, amit kiadtak magyarul, vagy akár angolul is, de esélytelen. Franciául meg szerintem sosem fogok tudni, viszont ha valakinek esélye nyílna elolvasni bármelyik részét is, mindenképp tegye meg, olvassa fel a gyerkőcének, adja a már olvasni tudónak, mert nagyon megéri!
Ha lett volna egy angol nyelvű is benne, elmondhatnám, hogy ez volt az eddigi legváltozatosabb hónapom, de ami késik... :)
| |